Telefon
WhatsApp
Uzmanı uyardı: “Uygunsuz çanta kullanımı kollarda ve ellerde uyuşmaya yol açabilir”

Uygun olmayan çanta kullanımı ve ağır çanta, omuz, boyun ve sırt ağrılarıyla kollarda ve ellerde uyuşmalara sebep olabilir hatta ileride sağlık sorunlarına neden olabilir.

Okul çağında sırt çantası taşımanın çocukların omurga sağlığına zarar verebileceğini söyleyen Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hatice Kübra Aşık, “Uygun olmayan çanta kullanımı ve ağır çanta, omuz, boyun ve sırt ağrılarıyla kollarda ve ellerde uyuşmalara sebep olabilir hatta ileride sağlık sorunlarına neden olabilir” dedi.
Bel ve sırt ağrısının okul çağı yaş grubunda ve gençlerde giderek büyüyen bir sağlık problemi haline geldiğini ifade eden Dr. Hatice Kübra Aşık, çanta kullanımı ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Okul çağında sırt çantası taşımanın çocukların sürekli gelişen omurga yapısı için bazı riskler içerdiğini belirten Aşık, “Uygun olmayan çanta kullanımı ve ağır çanta, omuz, boyun ve sırt ağrılarıyla kollarda ve ellerde uyuşmalara sebep olabilir hatta ileride sağlık sorunlarına neden olabilir” dedi. Aşık, “Bu yaş gruplarında omurga yapısının her yıl gelişmesi ve değişmesi nedeniyle öncelikle koruma erişkinlerden daha çok önemlidir” diye konuştu.

“Her iki omuza asılmalı”

Taşınan çantanın her iki omuza asılması gerektiğini vurgulayan Beykent Üniversitesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hatice Kübra Aşık, “Sırt çantasının ağırlığına etki eden tüm faktörlerin dikkate alınması ve bu faktörlerin mümkün olduğunca ayarlanması gerekir. Çantanın tek omuzda taşınması bu bölgede daha çok yüklenmeye ve taşındığı tarafın daha çok zorlanmasına yol açabilir. Bunu önlemek için çantaların her iki omuz askısı takılarak taşınması sağlanmalı” dedi.
Aşık, konuşmasına şöyle devam etti:
“Ayrıca, çanta içindeki bölmeler etkili bir şekilde kullanılmalı daha ağır olan kitap veya malzemeler sırta daha yakın bir şekilde çanta içine yerleştirilmeli böylece ağırlık dağıtılarak dengeli bir çanta oluşturulmuş olur. Çocuklar çantayı taşırken öne veya arkaya doğru eğilmeden çanta sırta olabildiğince yakın olmalı ve sırt düzgünlüğü korunmalıdır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız