Telefon
WhatsApp
TURMEPA, Muğla'da denizlerden 5 milyon litre sıvı atık topladı

TURMEPA, denizlerden 5 milyon litre sıvı atık topladı

Muğla'da, yaz ve kış aylarında binlerce yerli ve yabancı bayraklı tekne denizlerde seyahat ederken, teknelerin büyük bölümü de koylarda konaklıyor. Bu teknelerin atıkları, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA tarafından yerinde alınarak denizlerin korunmasına katkı sağlanıyor. TURMEPA, bu yıl 10 bin tekne ile 5 milyon litre siyah ve gri su toplayarak denizlerimize karışmasını önledi.

Muğla, 1480 kilometre kıyı uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun kıyısına sahip illerinden biri. Bu kıyılarda ve koylarda seyreden teknelerin atıkları değişik kurumlarca yerinde alınırken, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA atık toplama filosu bu yıl 10 tekne ile denizleri koruma şemsiyesi açtı. TURMEPA tekneleri sezon boyunca 10 bin tekneden 5 milyon litre siyah ve gri su toplayarak denizlerimize karışmasını önledi.

TURMEPA atık alım filosu, Göcek'te 4, Bodrum'da 2, Çeşme, Hisarönü, Selimiye ve Adrasan'da birer tekne olmak üzere toplam 10 atık alım teknesiyle tekne turizminin en yoğun olduğu bölgelerde yat ve turistik teknelere mobil olarak atık alım hizmeti vermeye devam ediyor. Haziran ayında teknelerden atık alımı başlanırken, 10 tekne, sezon boyunca 10 bin tekneden 5 milyon litre siyah ve gri su toplayarak denizlere karışmasını önledi. TURMEPA'nın 29 yılda topladığı sıvı atık miktarı 52 milyon litreye ulaştı.

TURMEPA, denizlerin korunması için yaptığı çalışmaların yanı sıra, deniz bilinci eğitimleri, deniz temizliği kampanyaları, deniz kirliliği ile ilgili araştırmalar ve raporlar, deniz canlılarına yönelik koruma projeleri gibi faaliyetler de yürütüyor. TURMEPA, denizlerimizin geleceğe güvenle aktarılması için çalışmalarına devam edeceğini duyurdu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!