Telefon
WhatsApp
Türkiye’nin ve Muğla'nın ilk kadın Valisi Lale Aytaman ‘Cumhuriyet’e İz Bırakan Kadınlar’ seminerine katıldı

Türkiye’nin ve Muğla’nın ilk kadın Valisi Lale Aytaman, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyet’e İz Bırakan Kadınlar’ seminerine katıldı.

1991-1995 yılları arasında zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından valiler kararnamesi ile Türkiye’de ilk kadın Vali olarak Muğla’ya atanan Lale Aytaman Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyet’e İz Bırakan Kadınlar’ seminerine katıldı.
1991 -1995 yıllarında Muğla’da Vali olarak görev yaptığı dönemlerde Muğla’da yapmış olduğu çalışmalar hakkında konuşan Lale Aytaman” Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamakta olduğumuz şu günlerde yüce önderimiz Atatürk ve arkadaşlarının çağdaş, modern, Türkiye temellerini atmış olduğu o anlamlı gün ve yıllardan  tam 68 yıl sonra Mesut Yılmaz Başkanlığında kurulan Türkiye Cumhuriyetinin 48. Hükümeti, ilk icraatları olarak 6 Temmuz 1991’de Türkiye’nin ilk kadın Valisini atıyordu. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ında onayı ile kadınlar için çok önemli bir cam tavan kırılıyor ve o güne kadar gerçekleşmemiş olan Mülki idarelerin en yüksek makamına bir kadın Vali oturtuluyordu. Türkiye’nin ilk kadın valisi Muğla’ya atanıyordu” dedi.
Kadın ve erkek eşitliğinden bahseden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün” Cumhuriyet sadece bir yönetim şekli değil aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Cumhuriyetin odak noktası kadındır. Atatürk’ün toplumsal dönüşünde temel ilkesi kadın ve erkek eşitliğidir. Cumhuriyet ve kadın kazanımlarına baktığımızda medeni kanun, eşit eğitim hakkı, küçük yaşta evlilik için yaş sınırı, aynı zamanda birden fazla kadın ile evlenmenin yasaklanması, miras hukuku, seçme seçilme hakkı, meslek edinme hakkı kazandı” dedi.

 

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız