Telefon
WhatsApp
Panama'da İlk Atatürk Büstü Açıldı

100. yıl anısına...
Panama'da Atatürk büstünün açılışı yapıldı

Türkiye'den 10 bin kilometre ötedeki, Orta Amerika ülkesi Panama'da, Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıl dönümü öncesi Atatürk büstü açılışı yapıldı.

Türkiye'nin Panamacity Büyükelçisi Lebibe Gülhan Ulutekin

Panama'daki Türk Büyükelçiliği Tarafından Organize Edildi

Uçak ile 12 saat uzakta bulunan Panama'daki açılışa Türkiye'nin Panamacity Büyükelçisi Lebibe Gülhan Ulutekin, elçilik çalışanları, Panamalı yetkililer ve bölgede yaşayan Türkler katıldı. Büyükelçi Gülhan Ulutekin'in teşekkür konuşmasından sonra Panamalı yetkiler Atatürk'e olan saygılarını ifade eden konuşmalar yaptı. Törene katılanlara Atatürk hakkında bilgilerin yer aldığı İspanyolca hazırlanmış broşür de dağıtıldı. Etkinlik 10 Ekim 2023 tarihinde Panama saatiyle sabah 09:00'da gerçekleşti.

Panama'nın En Güzel Caddesinde

İki ülkenin milli marşlarının çalınmasından sonra büst ziyarete açıldı. Panama'nın başkenti Panamacity'nin en güzel caddelerinden Avenida Balboa'daki açılışta Ticaret Müsteşarı Halise Büşra Ünsal, Büyükelçilik personeli Kerem Kılıç da hazır bulundular. Büstün etrafında tören sırasında Atatürk resimleri, Türk ve Panama bayrakları sergilenirken Panamacity bandosu da törene renk kattı. Pasifik okyanusu boyunca uzana Avenida Balboa yolundaki Atatürk büstünün açılışına Panama'da yaşayan Türkler de davet edildi. Davete katılan ve Panama'da yaşayan Meltem Özbayrak, Kaan Örge, Yalçın Sağlam, Samim Yeruşalmi ve Lora Yeruşalmi duygusal anlar yaşadı. Meltem Özbayrak, 100. yıl anısına yapılan bu etkinlikten çok duygulandığını ve çok mutlu olduğunu belirtti. Atatürk'ün Panama'nın en önemli caddesinde yer almasından büyük gurur duyduklarını ifade etti.

panama atatürk büstü

Türkiye - Panama ilişkileri

Türkiye - Panama ilişkileri 2014 - 2015 yılında büyüdü. İki ülke karşılıkla olarak büyükelçilik açtı. Orta Amerika'da, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında olan Panama yaklaşık 4.5 milyon nüfusa sahip.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız