Telefon
WhatsApp
Muğla ve ilçelerinde okul bahçeleri renkleniyor

Muğla'da okul bahçeleri oyun alanlarıyla renkleniyor

Muğla'da okul bahçelerine geleneksel çocuk oyunları alanları kuruluyor. Öğrenciler, hem eğleniyor hem de spordan sanata birden fazla alanda destekleniyor.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla okul bahçelerinde oyun, spor, eğitim ve sosyokültürel alanlar oluşturuyor. Bu sayede, öğrenciler ders aralarında, teneffüslerde ve beden eğitimi derslerinde akranlarıyla birlikte dolu dolu zaman geçirme imkânı buluyor.

Okul bahçelerinde sek sek, köşe kapmaca, tombik, yağ satarım bal satarım, körebe gibi geleneksel oyun alanları kuruluyor. Çocuklar rengârenk çizilen oyun sahalarında hem unutulmaya yüz tutmuş olan geleneksel oyunlarla tanışıyor, hem dijital bağımlılıktan uzak bir şekilde akranlarıyla gönüllerince vakit geçiriyor hem de fiziksel aktivite gerçekleştirme imkânı buluyorlar. Çocuklar, okul ve diğer eğitim araçlarından edindiği bilgilerin yanında okul bahçesinde yaşayarak, oynayarak deneyimler elde ediyorlar.

"Birçok okulumuzda, okul bahçelerine oyun alanları kurduk ve kurmaya devam ediyoruz." 

İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, okul bahçelerinin öğrencilerin sosyalleşmesi ve sağlıklı bireyler olarak yetişmesi için çok önemsediklerini belirtti. Çay, "Okul bahçelerine zil çaldığında öğrencilerin heyecanla koştuğu, geleneksel çocuk oyunlarının yansıtıldığı oyun alanları kurduk ve kurmaya devam ediyoruz. Birçok okulumuzda, okul bahçelerine oyun alanları kurduk ve kurmaya devam ediyoruz." dedi.

Çay, ayrıca, sağlıklı bir toplum için, sağlıklı bireyler yetiştirmek adına çocukların fiziksel aktivitelerde bulunmaları ve arkadaşlarıyla sosyal ilişkiler kurmalarını önemsediklerini dile getirdi. Bu sebeple çocukların okullarda sabah ders başlamadan 15- 20 dakika fiziksel aktivite yaptıklarını söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız