Telefon
WhatsApp
Muğla, tarihinin sıcaklık rekorunu kırdı

Muğla'da sıcaklık rekoru kırıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sıcaklık uyarısı yaptığı Muğla'da, hava sıcaklığı gölgede 41 derece, açık alanda ise 47 derece olarak ölçüldü. Bu değerler, Muğla'da bugüne kadar kaydedilen en yüksek sıcaklıklar arasında yer aldı. Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Dünya Meteoroloji Organizasyonu'nun bu haftayı, meteorolojik kayıtların tutulduğu tarihten bu yana en sıcak hafta olarak ilan ettiğini belirtti. Özçelik, sıcaklığın önümüzdeki günlerde de yüksek seyredeceğini ve vatandaşların tedbirli olması gerektiğini söyledi.

Temmuz haftası sıcaklık zirvesi yaptı

Doç. Dr. Özçelik, “Bu günler, dünya Meteoroloji Organizasyonu tarafından sıcaklık kayıtlarının başladığı günden bu yana en sıcak hafta olarak tarihe geçti. Aynı zamanda güney kutbunda uydu gözlemlerinin yapılmaya başlandığı andan itibaren en düşük buzul seviyesi kaydedildi ve bu da Dünya Meteoroloji Organizasyonu tarafından belgelendi. Bu sıcak hava Avrupa’nın çoğunda etkili oluyor. İtalya, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelerde 45 derecenin üzerinde rekor sıcaklıklar yaşanıyor” dedi.Orman yangınlarına karşı tedbirli olun
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin orman yangınlarına davetiye çıkardığını hatırlatan Özçelik, “Ülkemizde özellikle Ege, Marmara, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi sıcak hava dalgalarından büyük ölçüde etkileniyor. Orman yangınları, susuzluk ve sıcaklık çarpması gibi problemlerle mücadele edebiliriz. Özellikle Akdeniz Bölgesi ve Ege sınırları içinde orman yangınları çok yoğun. Yüksek sıcaklık ve düşük nem orman yangınları için çok riskli bir durum yaratıyor. Özellikle akşam saatlerinde rüzgarın şiddetlenmesi ile orman yangınlarının kontrolü çok güç bir hal alıyor” ifadelerini kullandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!