Telefon
WhatsApp
Muğla'da siber güvenlik uzmanı yetiştirecek program başlıyor

Muğla'da siber güvenlik uzmanı yetiştirecek program başlıyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile il kalkınma ajansı arasında imzalanan protokolle, bilişim sektörünün en nitelikli mesleklerinden olan siber güvenlik uzmanı yetiştirilecek. 'Siber Vatan' adı verilen program, öğrencilere yazılım geliştirme, sızma testi, web güvenliği, zararlı yazılım ve tersine mühendislik gibi alanlarda eğitim verecek. Programa katılan öğrenciler, 10 günlük eğitim kampı ve 6 aylık takım içi eğitimlerin ardından staj ve istihdam imkanı bulacak.

MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, programın imza töreninde yaptığı konuşmada, siber güvenliğin dijital geleceğin önemli bir parçası olduğunu belirtti. Kaçar, "Dijital geleceğe adım adım yaklaştığımız bu günlerde bilgi teknolojisi ve elektronik bilgi güvenliği olarak da bilinen 'Siber Güvenlik' kavramı üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir husus. Vatanın korunması ve savunulması noktasında siber saldırı, siber terör ve siber suç vb. kavramlar önem arz etmekte. Bu alanda nitelikli ve donanımlı gençler yetiştirmemiz gerekiyor. Kalkınma Ajansı ile gerçekleştireceğimiz 'Siber Vatan' programı bu ihtiyaca cevap verecek. Programın Üniversitemizde uygulanacak olmasından dolayı mutluyuz. Başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız olmak üzere Üniversitemiz hocalarına ve emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi. 

Programın detaylarını anlatan MSKÜ Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Akif Güneş, programın tüm bölüm öğrencilerinin başvurusuna açık olduğunu söyledi. Güneş, "Programa katılmak isteyen öğrenciler, Capture The Flag (CTF) yarışması ile belirlenecek. 40 kişilik kontenjan ile öğrenciler, yüz yüze toplam 180-200 saat arası sürecek olan 4 farklı modülde eğitim alacaklar. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından uygulanacak sınavda başarılı olan öğrenciler, diğer kalkınma ajansları programlarından gelecek öğrencilerle 10 günlük eğitim kampına katılacaklar. Siber Vatan Programı takımları 7/24 çalışma esasına dayalı eğitim kampında bir araya gelerek siber uzmanlık alanında derin ve teknik eğitimler alacaklar. Kamp boyunca anlık görev simülasyonları ve uygulamaları, yarışmalar ve çeşitli sosyal etkinlikler yapılacak. Siber Vatan Programı 6 ay süreli takım içi eğitimler, proje geliştirme ve staj ve istihdam süreci ile tamamlanacak" diye konuştu.

Güneş, programın öğrencilere siber güvenlik alanında hem teorik hem de pratik bilgi ve beceri kazandıracağını, ayrıca girişimcilik ekosistemi oluşturulması ve geliştirilmesini de içereceğini belirtti. Güneş, programın sonunda başarılı olan öğrencilerin siber güvenlik sektöründe istihdam edilebileceğini veya kendi girişimlerini kurabileceklerini ifade etti. Güneş, programın Türkiye'nin siber güvenlik alanındaki insan kaynağı ihtiyacına katkı sağlayacağını da vurguladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız