Telefon
WhatsApp
Muğla'da bu yollara 4 ay boyunca yasak getirildi

Muğla'da bazı yollarda kış lastiği zorunlu

Muğla Valiliği, ildeki iklim koşullarını dikkate alarak, kış lastiği kullanma zorunluluğu ilgili tebliğ doğrultusunda, bazı yollarda kış lastiği uygulaması yapılacağını duyurdu. Bu yollar, kar yağışı ve buzlanma riski taşıyan güzergahlar olarak belirlendi. Diğer yollarda ise kış lastiği uygulaması yapılmayacak.

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü, yaptığı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan 'Kış lastiği kullanma zorunluluğu' ilgili usul ve esaslar hakkında tebliğin 01 Nisan 2017 tarihli ve 30025 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı. Tebliğin 5'nci maddesinde, "Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunluluğu getirilmiş, il sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılamayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır" denildiği belirtildi.

Açıklamada, Muğla'da trafik kazalarının oluşmasında önemli rol oynayan kış mevsimi koşulları ve trafik güvenliğine yönelik olumsuzluklar dikkate alınarak, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla alınan Valilik Kararı'nda şu ifadelere yer verildi:

Muğla/ Denizli, -Muğla(Seydikemer)/Antalya(Korkuteli) Devlet Karayolu, -Kavaklıdere

"-Muğla/ Denizli, -Muğla(Seydikemer)/Antalya(Korkuteli) Devlet Karayolu, -Kavaklıdere İlçemizin kar yağışı alan yolları ve -Menteşe İlçesi, Yılanlı mevkii istikametinden, Denizli il sınırlarına kadar olan ve kar yağışı alan yollar üzerinde kar yağışı ile birlikte buzlanmalar meydana geldiğinden ve buna bağlı olarak ulaşımda aksamalar oluşturabileceğinden dolayı, belirtilen yollar üzerinde, aksine bir karar alınıncaya kadar, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemlerde, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda kış lastiği uygulamasının gerektiğinde yapılmasına, İlimizin diğer karayollarında ise her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemlerde, kış lastiği uygulamasının yapılmaması uygun görülmüştür."

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü, kış lastiği uygulamasına ilişkin kararın kamuoyuna saygıyla duyurulduğunu bildirdi. Ayrıca, kış lastiği uygulamasına uymayan sürücülere 625 TL idari para cezası uygulanacağını hatırlattı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız