Telefon
WhatsApp
Muğla barajlarında su seviyesi kritik düzeye indi!

Muğla'da barajlarda su seviyesi kritik düzeye indi. Özellikle Bodrum'un içme ve kullanma suyunun karşılandığı Mumcular ve Geyik barajlarında su seviyesi yüzde 10 ile yüzde 16 arasında değişiyor. Eylül ayında yağış olmadı ve önümüzdeki günlerde de yağış beklenmiyor.

Barajlarda su seviyesi kritik düzeye indi

Muğla'nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum'un içme ve kullanma suyunun sağlandığı Mumcular ve Geyik barajlarında su seviyesi yüzde 10 ile yüzde 16 arasında kaldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Eylül ayında yağış olmadığını ve önümüzdeki günlerde de yağış beklenmediğini bildirdi. Kış aylarında yeterli yağışın alınamaması, yer altı su kaynaklarının azalması ve gelişigüzel su tüketiminin artması nedeniyle Muğla'daki barajların doluluk oranlarında ciddi düşüşler gözleniyor. Özellikle yüzde 90 doluluk oranının altına düşmeyen Marmaris Atatürk Barajı yüzde 60 seviyelerine gerilerken, 2019 yılı 30 Eylül tarihinde yüzde 75 doluluk oranına sahip olan Geyik barajı yüzde 16, yine 2019 yılı 30 Eylül itibariyle yüzde 49 seviyesinde olan Mumcular Barajı ise bugün yüzde 10 doluluğa sahip.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, içme suyundaki kayıp ve kaçakların önlenmesi adına il genelinde 1 milyon 602 bin 101 metre içme suyu hat çalışması gerçekleştirdi.

Bu çalışmalar ile kayıp ve kaçak oranını yüzde 18 oranında azaltılarak tekrar sisteme dâhil edildi. Bunun yanı sıra ek su sağlanması amacıyla içme suyu arıtma tesislerinde revizyon çalışması yapıldı ve arıtma kapasiteleri arttırıldı.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!