Telefon
WhatsApp
Mesut Yar: “Türkiye Tamam Sıra Dünyada”

"Tüm Dünya Datça’yı Konuşacak!"

Muğla'nın turizm, tarih ve kültür destinasyonu Datça'ya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Başkan Aday Adayı olan deneyimli gazeteci, TV sunucusu ve arkeolog yazar Mesut Yar, "Mutlu ve Mesut Bir Datça" sloganıyla ilçenin yerel ve küresel düzeyde tanınırlığını artırmayı hedefliyor. Kampanyasına tüm Datça halkına cep telefonunun numarasını vererek başlayan Mesut Yar, kendisine ulaşan vatandaşlara istisnasız her konuda yanıt veriyor. Bu zamana kadar 5 bin aramaya yanıt veren Yar, kısa zamanda 2500 km yol yaptı, yarımadayı en az 3 kez turladı, 18 binden fazla kişinin elini sıktı, 300 haneye girdi ve 30’dan fazla STK ve aktivist grupla görüştü.

Sağlık sorunları için “Can Yolu” projesi

Belediye Başkanlığı için Aday adayı olduğu günden bu yana Datçalılarla ile iç içe olan, kenti, siteleri, sahilleri ve köyleri ziyaret eden Mesut Yar, öncelikle Datça’yı arama motorlarından ‘Ege’de bir sahil kasabası’ tanımından çıkararak işe başlayacağını duyurdu. “Antik zamanlardan bu yana birçok medeniyete başkentlik yapmış böyle bir coğrafya her şeyden önce ‘Dünya Kültürel Mirası’ olarak büyük bir hazine değerini taşıyor. Ancak daha UNESCO listesine bile girememiş. Plansız büyümenin kurbanı olarak kimliksiz bırakılmış ve yalnızlığına terkedilmiş. Kimsenin Datça’yı modern dünyaya ve medeni bir ufka entegre edememe gibi bir lüksü yok. Buna yerli ya da sonradan Datçalı ayrımı yapmadan hep birlikte parmak göstermek zorundayız” açıklamasını yapan Yar, ilçenin en büyük sorunlarının başında gelen Hastane sorununa da vurgu yaparak şöyle devam etti; “Datça halkı ve sakinleri hastane yolunda can çekişmeyecek kadar değerli. Hayat pahalılığının getirdiği memur kaçışları Datça’yı yaşanacak değil, yolunda can verilmek zorunda kalacak bir yer haline getirmiş. Bu yüzden önce bizzat Datçalı kardeşlerime sağlık hizmetini iki ayrı hastane ve poliklinikle, cebinden sembolik bir harcama yaparak her ihtisas alanında hizmet alacağı bir Can Yolu açacağız. Bunun için Datça aşığı gönüllü yatırımcılardan sözü aldım” dedi.
2 hastanenin yanı sıra bir de üniversite sözü veren Yar, “Datçalı gençlerin coğrafik konumun doğası gereği turizm, tarih, tarım ve gastronomi başlıklarında liyakati önceleyen bir eğitim sistemine ihtiyacı var. Bunu tek başına bir ihtisas lisesi değil, kolejiyle ve mükellef bir Datça Üniversitesi ile gerçekleştirebilmek ve ‘eğitimde fırsat eşitliği’ hakkını ilçe bazında yaygınlaştırmak için gerekli yatırımın taslak sözleşmelerini ve görüşmelerini tamamladım. Bayındırlık hizmetleri başta olmak üzere ulaşım, erişim, su, enerji gibi anayasal hakları eksiksiz alabilmesi için tüm Datçalılar adına sesimizi alternatif mecralarda da yükseltip, hibe öncelikli yerli ve uluslararası kredileri ilçeye taşıyacağız. “Sürdürülebilir çevrecilik” adına da birçoğunun ön görüşmeler tamam, sırada ‘gelecek vaat eden pilot bölge’ kavramını pratiğe geçirme yetkisini almak var. Datça’nın hepsi birbirinden değerli köyleri ve köylülerinin ihtiyacı olan işletme ve üretim finansmanını gerçekleştirecek ve ‘Benzersiz Datça’ kavramının yerel üretimle gerçekleşeceğine inanan samimi bir sermaye var. Kolektif üretim için Datça’nın onayını bekliyor. Önce Datçalı kardeşlerimden vekaleti ardından hepsi için alacağım asaleti masaya koyacağım. Ekeceğimiz badem, incir, zeytin, hurma, üzümü bütün dünyaya tanıtmak ve Datça’nın coğrafik ürünlerini herkese tattırmak boynumun borcu” açıklamasında bulundu.

“Dünya Datça’yı Konuşacak!”

Bugüne kadar yaptığı yayınlar ve özellikle de belgesellerde ‘Datçalı olmak’ kavramının evrensel olduğunu milyonlarca insana aktaran CHP Belediye Başkan Aday Adayı Mesut Yar, bundan sonrası için de “Datça türlü bir şey benim istediğim” temennisini dillere pelesenk edeceğinin de altını çizerek “Datça için her alandayız; gönül ve fikir evimize görüş ayırt etmeden herkesi bekliyoruz. Dünya Datça’yı konuşacak ” dedi.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!