Telefon
WhatsApp
Mesut Yar ekranlara  veda etti: Datça Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı

Sözcü TV'den Genel Müdür Alişer Delek ve mesai arkadaşlarıyla vedalaştıktan sonra istifa eden Mesut Yar'ın, Datça için seçim kampanyasına uzun süre önce başladığı öğrenildi.
Yıllardır Datça'da yaşayan ve burada evi olan Mesut Yar, bölgeyi aslında çok iyi bilen isimlerden biri.
Arkeolog olan Mesut Yar, yapımcılığını Murat Ersan'ın yaptığı Taş Gaste belgeselinde başta Datça olmak üzere bölgenin tarihini anlattı.
Bir arkeolog, ayrıca gazeteci olarak Datça'nın tarihini, dokusunu, mimarisini, kaynaklarını çok iyi bilen Yar, seçim kampanyasını Datça'daki evine yakın olan ofisten sürdürecek.

Canlı yayında Datça için veda etti

1900’lerin sonlarında bir arkeolog ve gazeteci olarak belgesel yapmak için gittiğim Datça isimli ilçemize, ondan 10 sene sonra kadar Can Yücel sayesinde bir kez daha gitmiştim. Can babanın vasiyeti, Datça’da mutlu bir hayat geçirebilmekti. 20 yılını Datça’da geçirmiş bir kardeşiniz olarak, memleketin en ücra köşesini mutlu etmeye, biraz farklı sözler söylemeye, biraz mutlu ve mesut etmeye gidiyorum. Tarafım her zaman doğru ve hakikatin yanında olmak. Tek bir kırmızı çizgim var, bu ülkenin kurucu lideri ve kurucu ilkeleri. Başkumandan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, yaklaşık 60 yaşına geliyorum, hayatımı bu şekilde sürdürme sözünü babaanneme vermiştim.”

 

Mesut Yar kimdir?

Aslen Erzurumlu olan Mesut Yar, 18 Nisan 1967 tarihinde İstanbul’da doğdu. Çocukluğu Kurtuluş semtinde geçti. Meslek Lisesinden mezun oldu.
Mesut Yar, İstanbul Üniversitesi'nin Protohistorya ve Ön Asya arkeolojisi bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede müzecilik konusunda ihtisas yaptı.

1994 yılında kurucuları arasında olduğu Kanal E'de By Night başlığıyla bir talk show hazırlayan Yar, bundan sonraki kariyerine televizyonda devam etti. Show TV, Number One TV, HBB TV, Kanal 6, Star TV, Cine5 ve atv gibi ulusal kanallarda yapımcılık, sunuculuk, yöneticilik görevlerinde bulundu. Sabah-Atv Grubuna bağlı Kanal 1, atv Avrupa ve TürkÇ TV gibi kanallarda genel müdürlük yapan Mesut Yar, mesleğine paralel olarak edebiyatla da ilgilendi.

Çeşitli hikâye, şiir ve röportaj kitapları yayımlanan Yar, uzun dönem Posta gazetesinde Televizyon Hastası adıyla eleştirmenlik yaptı. 2011 yılında CNN TÜRK'te başladığı Burada Laf Çok programı 2016 yılında Kanal D'ye transfer oldu. Mesut Yar, Star TV ve NTV'de Mesut Yar ile Bugün başlıklı programı sundu. 2023 yılı Eylül ayında Sözcü Televizyonuna geçti. 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız