Telefon
WhatsApp
Kozalarından Çıktılar: İpek Üretimi Yeniden Canlanıyor

Menteşe’de kadın üreticilerinin ellerinden kozadan ipeğe giden emek dolu yolculukta hasat zamanı başladı. Bayır ve Yeşilyurt Mahallelerindeki ipek böceği besleme evlerinde kadın üreticilerin emekleri ile yetişen kozaların hasadı yapılarak koza birliğe teslim edildi.

Menteşe Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda yaptığı protokol çerçevesinde ipek böcekçiliği yetiştiriciliği Menteşe’de yeniden hayat buldu. 45 günlük bir emeğin ürünü olan kozaların ipeğe giden yolculuğunda bölgenin yeniden ipek sektöründe canlanması hedefleniyor.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ipekböceği hasadı hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Menteşe Belediyesi olarak tarıma ve üretime olan desteğimiz her geçen gün artarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ata tohumu fidelerimizden dağıttık. Onun ardından Karakılçık buğdayının hasadını yaptık. Şimdi de Bayır ve Yeşilyurt Mahallelerimizdeki ipekböceği besleme evlerinde kadın üreticilerimizin ellerinden yeniden canlanan ipekböcekleri kozaya dönüştü ve hasadı yapıldı.”

“Kadın Üreticiye Destek Oluyoruz”

Başkan Gümüş ipekböcekçiliği yetiştiriciliği ile bölgedeki kadın üreticilere destek olduklarını belirterek şunları söyledi: “Bilindiği gibi Büyükşehir Belediyemiz ile yaptığımız protokol çerçevesinde geçen sene Bayır Mahallemizde 100 metrekarelik ipekböceği besleme evi yapmıştık. Bu sene de Yeşilyurt Mahallesi Maşat Mevkiinde yine 100 metrekarelik bir ipekböceği besleme evi yaptık. Protokole göre, bölgedeki kadın üreticilere 600 bin ipekböceği verdik. Şuan Bayır ve Yeşilyurt Mahallelerimizdeki kadın üreticilerimizin ellerinden yeniden canlanan ipekböcekleri kozaya dönüştü ve hasadı yapıldı. Menteşe’de bir zamanların en önemli geçim kaynaklarından olan ipek böcekçiliği yetiştiriciliği kadın üreticilerin ellerinde yeniden hayat buldu. İpek böceği yetiştiriciliği ile kadın üreticilerimize destek olarak, bölgede yeni bir gelir kapısı sağladık. Özellikle gençlerimizin ve kadınların ipek böcekçiliği üretimi yapıyor olması bizleri çok mutlu ediyor. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte koordineli ve ortak bir şekilde yürüttüğümüz çalışma çerçvesinde bölgemizin yeniden ipek sektöründe canlanmasını ve kırsal kalkınmanın oluşmasını hedefliyoruz,” dedi.

Muğla’da İpek Böceği Yetiştiriciliğinin Önemi

Muğla, tarihsel olarak ipek böcekçiliğiyle de ön plana çıkıyor. Muğla'da ipek böcekçiliğinin kökenleri oldukça eskiye dayanıyor. Bu bölgede ipek böceği yetiştiriciliği ve ipek üretimi, antik dönemlere kadar uzanıyor. Muğla'nın tarihi, Likya, Karya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyetin etkisi altında kalmış ve bu dönemlerde ipek böcekçiliği önemli bir gelir kaynağı olmuştur.

Muğla'da ipek böcekçiliği faaliyetleri, özellikle Bodrum Yarımadası, Marmaris, Datça ve Fethiye gibi bölgelerde yoğunlaşıyor. Bu bölgeler, iklim koşulları ve bitki örtüsü açısından ipek böceği yetiştiriciliğine uygun alanlar olarak gözleniyor. Ayrıca, Muğla'nın tarihsel olarak ipek yolu üzerinde bulunması, ipek böceği yetiştiriciliği ve ipek ticaretinin gelişmesine katkı sağlıyor.

Geleneksel olarak, Muğla'da ipek böceği yetiştiriciliği evlerde küçük ölçekli olarak yapılmıştır. Muğla'da ipek böcekçiliği, zamanla değişikliklere uğramış ve modern yöntemlere adapte olmuştur. Bugün, ipek böcekçiliği genellikle özel ipek böceği çiftliklerinde veya kooperatiflerde yapılıyor. Muğla’da ipek böcekçiliği ise gelişmeye devam ediyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi işbirliğinde İpek Böcekçiliğini İyileştirme, Geliştirme ve Sürdürülebilirliğinin Sağlanması projesi hayata geçirilmiş, proje kapsamında 2020 yılında 1000 adet koza kutusu dağıtılmıştı.

Muğla'da ipek böcekçiliği, kültürel mirasın bir parçası olarak da önemli. Günümüzde bazı yerel dernekler ve kuruluşlar, ipek böcekçiliği geleneğini yaşatmak, ipek üretimini teşvik etmek ve bu alanda bilgi ve becerileri korumak için çalışmalar yürütüyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!