Telefon
WhatsApp
Kılıçdaroğlu döneminde 'garanti' sözü alan başkanlar ne yapacak?   Şişli'de Kılıçdaroğlu'un destekleyen Keskin'in yerine kim düşünülüyor?

Serkut BOZKURT / Gazeteci
 
4 Kasım'ı 5 Kasım'a gece CHP'de yapılan kurultayda genel başkanlık seçimini kazanan Özel, öne çıkan, adayları belirleyen isim İmamoğlu oldu.
İmamoğlu, CHP istanbul İl Başkanlığı seçiminde önce Özgür Çelik'e destek vererek, kurultayda önemli oy oranını aldı. Kılıçadroğlu döneminin sona erdiği kurultayda 1366 delege oy kullandı.İmamoğlu'nun destekleyen CHP İstanbul'a üye 196 delegeden 185'i Özgür Özel'e oy verdi.CHP'de kurultay sonrası fiili olarak başlayan eş başkanlık, belediye başkan adaylıkları için de önemli bir ayrım.Aday belirlemede, isimler açıklanmasa da, İmamoğlu faktörü önde.
Son kulis bilgisi olarak paylaşılan yer ise Şişli.

Şişli Belediyesi - Sarıgül davası

Ekrem İmamoğlu  -Özgür Özel ekibi Muammer Keskin'i aday yapmayı düşünmüyor.

Çünkü; Mustafa Sarıgül; kurultay öncesi Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğini çok net gösterdi. Sarıgül, Kılıçdaroğlu'nu destek verirken arada pazarlık oldu. Bu pazarlığın nedeni, Mustafa Sarıgül ile Şişli Belediye Başkanlığı arasındaki dava.
Şişli Belediyesi, Sarıgül'ün, Şişli Belediye Başkanlığı yaptığı dönem, kendi vakfına geçirdiği iddia edilen taşınmazlarla ilgili ile Sarıgül'e dava açmıştı.
Şişli Belediyesi'nde bir önceki dönem başkanlık yapan Hayri İnönü döneminde açılan davada, Muammer Keskin de, değeri bir milyar dolar olarak ifade edilen taşınmazların iadesini istedi. Ta ki, 4-5 Kasım'da yapılacak CHP Kurultayı'ndan bir hafta öncesine kadar.

Keskin, Kılıçdaroğlu için Sarıgül toplantısı yaptı

Sarıgül, seçimi Özgür Özel kazanırsa, hakkındaki dava ve CHP'nin tavrı çok daha net olacağını biliyordu. Bu nedenle işini garantiye almak istedi, İddiaya göre Kılıçdaroğlu devreye girdi. Şişli belediye meclis üyelerine bir yazı gönderen Belediye Başkanı Muammer Keskin, meclis üyelerini 31 Ekim 2023 Salı günü için olağanüstü toplantıya çağırdı.
İlk ODA TV'nin duyurduğu habere göre, toplantının gündemi Sarıgül.
Muammer Keskin, CHP Kurultayı öncesi belediye meclisini "uzlaşma yetkisi" için olağanüstü toplantıya çağırdı.
31 Ekim'de yapılan oylamada, Başkan Keskin'e davalı tarafla 'sulh görüşmesi' yapma yetkisini oy çokluğu ile verildi.
Sarıgül dört günlüğüne rahat bir nefes aldı.
4 Kasım'daki kurultayda Kılıçdaroğlu'nun kazanmasını bekleyen Muammer Keskin, 4 Kasım gecesi, İmamoğlu ve Özel'in gözden çıkardığı ilk belediye başkanlarından biri oldu.

İmamoğlu ve Özel'e 'Bakın ben Sarıgül'ü dava ediyorum' mesajı

Keskin, son 48 saatte yine keskin bir dönüş yaparak, bu kez Sarıgül 'ün karşısında yer alan açıklamalar yaptı, taşınmazların Sarıgül'den alınacağını söyledi.

Ama iş işten geçti.İmamoğlu cephesinden gelen haberlere göre, CHP'nin 31 Mart 2024'te yapılacak seçimlerde adayı Tonguç Çoban.
Çoban, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun danışmanı. Aynı zamanda İlçe Belediyeler Koordinatörü.
2014 - 2019 yılları arasında CHP Şişli ve İBB Meclis üyesi.

Sargül'ün göz bebeğiydi

Çoban'ın aktif siyasette yer almasına neden olan isim ise Mustafa Sarıgül. Tonguç Çoban Sargül ile yıllarca siyaset yaptı. 
Sarıgül'ün CHP'den ihraç edilmesinden sonra oluşan Türkiye Değişim Hareketi (TDH) içinde bulundu.
2014'teki seçimlerde Sarıgül'ün CHP'ye yeniden dönüp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışına destek verdi.
Sarıgül'ün 2014 yılında, CHP Beşiktaş Belediye Başkanı adayı Çoban'dı.  
2014 yılındaki seçimlerde CHP'nin Şişli ve İBB Meclis Üyesi oldu.
2019'da Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilince danışman kadrosunda yer aldı. 

tonguç boman

Tonguç Çoban kimdir?

Tonguç Çoban 1967 yılında Artvin’de doğdu. Anne ve babasının öğretmen olması nedeniyle ilkokulu Giresunda, ortaokulu ve liseyi Samsun’da okudu. 1990’da Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 2006 yılına kadar DİSK eğitim-araştırma dairesi müdürlüğü, uluslararası ilişkiler danışmanlığı ve başkan danışmanlığı görevlerinde bulundu. 2006 yılından sonra araştırma sektöründe yönetici olarak çalıştı. Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Genel Müdürlüğü de yaptı..

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!