Telefon
WhatsApp
Kazada felç kalan genç kız için 2.5 yıl sonra karar: sürücüye 3 yıl

Bodrum'da, bir ABD'li sürücünün çarptığı 21 yaşındaki Ezgi Aydındağ, 2,5 yıl süren tedaviye rağmen felç kaldı. Sürücüye, 'taksirle yaralamaya sebebiyet verme' suçundan 3 yıl hapis cezası verildi.

Bodrum'da, 1 Temmuz 2021'de meydana gelen kazada, NATO'da helikopter teknisyeni olarak çalışan ABD vatandaşı Reginald Patrice Thevenin, yaya geçidinde karşıya geçmeye çalışan Ezgi Aydındağ'a otomobiliyle çarptı. Kazada ağır yaralanan Aydındağ hastaneye kaldırıldı. Ağır ameliyatlar geçiren ve uzun bir tedavi ve rehabilitasyon dönemi geçiren Aydındağ, felç kaldı. ABD vatandaşı Thevenin ise ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Thevenin, süreç boyunca da tutuksuz yargılandı.

Olası kast ile yaralamadan hakkında iddianame hazırlanan sanık Thevenin'in, bilirkişi raporuna göre ışık ihlali yaptığı ve asli kusurlu olduğu ortaya çıktı. Hem maddi hem de manevi olarak zor günler geçiren Aydındağ ailesi, evini satmak zorunda kaldı. Ezgi'nin tedavisi için günlük 5 bin TL harcandığı bildirildi.

Mahkeme, 3 yıl hapis, yurt dışına çıkış yasağı ayrıca, Thevenin'in sürücü belgesine 2 yıl el koydu, cezanın para cezasına çevrilmesine yer olmadığına karar verdi.

Bugün, 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde karar duruşması görüldü. Duruşmaya sanık sanık Reginald Patrice Thevenin, müşteki Ezgi Aydındağ ile annesi Fikriye Aydındağ, babası Hüseyin Aydındağ, yakınları ve taraf avukatlar katıldı. Duruşmada söz alan sanık, beraatını talep etti. Karar için duruşmaya 5 dakika ara veren mahkeme heyeti, sanığa indirim uygulamadan 'taksirle yaralamaya sebebiyet verme' suçundan 3 yıl hapis cezası ve yurt çıkış yasağının devam etmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, Thevenin'in sürücü belgesine 2 yıl el koydu, cezanın para cezasına çevrilmesine yer olmadığına karar verdi.

"Benim acım 3 yıl sonra bitmeyecek"
Sanığın ceza almasından dolayı karar veren mahkemeye teşekkür eden Ezgi Aydındağ, "Hakimin inisiyatifine karşı müteşekkirim çünkü herkes her zaman böyle davranmayabilir. Bana yetmiyor benim için hiçbir şey değil. Onun şu an ceza alması, şu an ağlaması ve kendisi için çözüm bulması beni yine de bir nebze olsun rahatlatıyor. 3 yıl sonra her şey bitebilir ama benim acım 3 yıl sonra bitmeyecek" diye konuştu.

Ezgi'nin babası Hüseyin Aydındağ da kararın gönüllerini rahatlattığını ifade ederek, "Karar beklediğimizin altında ama tabii buna da şükür. Adli süreç 1.5 yıl daha sürebilecek, yurt dışı yasağıyla beraber muhtemelen istinaf mahkemesine başvuracaklar. 3 yıl gibi bir ceza aldı, ceza onanırsa içeri girecek. Biz de istinaf mahkemesinin sonucunu bekleyeceğiz. Bu karar gönlümüzü biraz rahatlattı. En azından yurt dışına çıkıp da kaybolmayacak. Şimdi kendisi gelsin bizim peşimize düşsün, biz uğraştık mücadele ettik" dedi.

Trafik cezalarının daha caydırıcı olması gerektiğini dile getiren anne Fikriye Aydındağ ise, "3 yıl yatıp daha sonra çıktıktan sonra herkes hayatına devam edebiliyor. Ezgi'nin ve bizim hayatımız 3 yıl sonra yine böyle devam edecek. Normal şartlarda en güzel cezayı almış bulunuyor ama yetmiyor" şeklinde konuştu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!