Telefon
WhatsApp
Kadına El KALKAMAZ!

Marmaris'te polislerden kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimi

Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla halk eğitim merkezi sınıflarını ve yüksekokulları ziyaret ederek, kadına karşı şiddetle mücadele ve KADES uygulamasının tanıtımını yaptı. Eğitimlerde kursiyer ve öğrencilere tek tuşla kadının yanında şiddetin karşısında mottosuyla KADES uygulamasının nasıl indirileceği ve kullanılacağı anlatıldı.

Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetler Mücadele Büro Amirliği ekipleri, toplumsal farkındalığın arttırılması, koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi amacı ile halk eğitim merkezinde bulunan kursiyerlere ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu ve Turizm Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine KADES uygulamasını anlattı. Polisler, sosyal hizmetler müdürlüğünden bir psikoloğun da katılımı ile okulları ve eğitim merkezlerini ziyaret ederek yaptıkları yaygın eğitim ve farkındalık çalışmalarında kursiyer ve öğrencilere şiddet uygulayana yönelik tedbir kararların uygulanması gibi bilgilendirme yaparak, broşür dağıtımı yaptı.

KADES uygulaması, kadına yönelik şiddet olaylarında acil yardım çağrısı yapılmasını sağlayan bir mobil uygulamadır. Uygulama, kadınların tek tuşla polise ulaşmasını, konum bilgilerinin paylaşılmasını ve en yakın ekip aracının olay yerine yönlendirilmesini sağlar. Uygulama, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiştir.

ALO 183

Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetler Mücadele Büro Amiri Komiser Eda Yalın, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, kadın, erkek, çocuk demeden şiddetle mücadelede eğitimlerin ve farkındalık çalışmalarının belirli aralıklarla devam edeceğini söyledi. Yalın, şiddete maruz kalan kişilerin telefonlarına yükledikleri KADES uygulamasından, 112 Acil İhbar Hattı ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezleri'nden Alo 183 Şiddetle Mücadele Hattı aracılığı ile hemen müracaatta bulunmaları gerektiğini ifade etti. Yalın, "Şiddetin hiç bir canlıya yakışmadığını" vurguladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız