Telefon
WhatsApp
Et fiyatları el yakınca, çıntar vatandaşa çare oldu

Çıntar bolluğu kuraklığa rağmen devam ediyor

Muğla'nın Menteşe ilçesinde sonbaharda çamlık alanlarda kendiliğinden çıkan çıntar, mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklığı ve yağış olmamasına rağmen bolluğunu sürdürüyor. Çıntar, kırsal kesimdeki vatandaşların geçim kaynağı haline gelirken, kilosu 130-150 lira arasında alıcı buluyor.

Menteşe ilçesinde halk pazarına hafta içi her gün çok sayıda köylü tarafından getirilen çıntar, pahalı olmasına rağmen vatandaşlar tarafından tüketiliyor. Çıntarın üreme alanlarının bulunmasının zor olduğunu belirten vatandaşlar, çıntar toplamanın da zor bir iş olduğunu söyledi. Vatandaşlar, son birkaç yıldır sonbahar aylarında yağış olmadığını, zaman zaman hafif yağmur geçişleri ile çıntarın ürediğini ifade etti. Vatandaşlar, "Eğer bölgemiz yağış alırsa bol miktarda ürer. Çıntar bolluğu fiyatlara da yansır. Şu anda çıntarın durumuna göre 130-150 lira arasında alıcı buluyor" dedi.

Çıntar, Türkiye'nin birçok bölgesinde doğal ortamda üreyen ve bölgelere göre farklı isimlerle bilinen bir mantar türü. Sonbahar aylarında yağışlar sonrası çamlık alanlardan toplanan çıntar, lezzetli ve besleyici bir gıda olarak kabul edilir. Çıntar, aynı zamanda antioksidan, anti-inflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için sağlık açısından da faydalı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız