Telefon
WhatsApp
Erik ağaçlarının kafası karışık

Erik ağacı sonbaharda çiçeklendi

Küresel iklim değişikliğinin etkileri giderek artarken, mevsimler arasındaki geçiş süreleri de her geçen yıl uzuyor. Bu uzun süreç sonucunda, meyve ağaçları beklenmedik bir şekilde zamansız çiçek açmaya ve yılda iki defa meyve vermeye başladı.

Muğla-Aydın il sınırındaki Akçaova Mahallesi'nde bulunan Çömlekçi mevkisinde, 45-50 yıllık bir erik ağacı aynı yıl içinde ikinci meyvesini vermeye başladı. Erik ağacının dalları beyaz çiçeklerle kaplandı, ve bazı çiçekler hızla meyve olmaya başladı.

Ev sahibi olan 81 yaşındaki Ahmet Göşmen, doğduğu günden bu yana aynı evde yaşadığını ve böyle bir olayla ilk kez karşılaştığını ifade etti. Bahçedeki diğer meyvelerin de kısa süreliğine çiçek açtığını belirten Göşmen, iklim değişikliği sonrası meyvelerin mevsimleri şaşırdığını söyledi.

Ahmet Göşmen, yaşadığı deneyimi şu şekilde aktardı: "Bu yıl birincisini yedik. Şimdi ikinci çiçek açışı oldu. Erik ağacı bu sefer de meyve verecek gibi görünüyor. Bugüne kadar böyle bir olayla karşılaşmadık. Erik ağacının böyle çiçek açtığını daha önce görmedik. Bu yıl ikinci çiçeklenme oldu."

 

 
 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız