Telefon
WhatsApp
CHP Kurultayı Özgür Özel dedi

CHP 38. Olağan Kurultayından Özgür Özel Zaferle Ayrıldı

CHP'nin 38. Olağan Kurultay'ına, gelenekselcilerin adayı eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, değişimcilerin adayı grup başkan vekili Özgür Özel olmak üzere iki adayla girildi. İlk turda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664 oy aldılar ve salt çoğunluk alınmadığı için seçim ikinci tura kaldı. İkinci tur oylama gece 00:30 ile 02:30 arasında yapıldı. İkinci turda yapılan oylamada Özgür Özel salt çoğunluğun oyunu alarak genel başkanlığa seçildi.

Delegelerin kullandığı oyların adaylara göre dağılımı şöyle oldu.

Özgür Özel               : 812

Kemal Kılıçdaroğlu  : 536

 

Özgür Özel Kimdir?

Özgür Özel (d. 21 Eylül 1974, Manisa), Türk siyasetçi ve eczacı. 2011'den beri TBMM'de Manisa milletvekilliği görevini sürdürmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin 24 Haziran 2015 tarihinden 3 Haziran 2023 tarihine kadar grup başkanvekilliği görevini sürdürdü. 3 Haziran 2023 tarihinde parti grubu tarafından Cumhuriyet Halk Partisi TBMM grup başkanı olarak seçildi.[3]

1999 yılında serbest eczacılığa başladı. Manisa Eczacı Odası'nda 2001-2007 yılları arasında bir dönem genel sekreterlik ve iki dönem oda başkanlığı görevlerinde bulundu. Bu dönemde Manisa Akademik Odalar Birliği'nde dönem sözcülüğü ve başkanlığı görevlerini üstlendi. Ayrıca, Uluslararası Eczacılık FederasyonuAvrupa Birliği Eczacılık Grubu ve Avrupa Eczacılık Forumu gibi uluslararası örgütlere üyeliği bulunmaktadır.

2007-2011 yılları arasında Türk Eczacıları Birliği'nde bir dönem saymanlık, iki dönem genel sekreterlik görevlerini yürüttü. Aynı dönemde Manisa'yı temsilen TBMM'ye milletvekili seçildi. TBMM'de görev yaptığı dönemlerde Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, CHP Cezaevleri İzleme ve İnceleme Komisyonu, CHP Üniversitelerin ve Öğrencilerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu ve TBMM Soma Maden Araştırma Komisyonu üyeliği gibi önemli görevler üstlendi.

25., 26. ve 27. dönemlerde Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekili olarak CHP'nin TBMM'deki çalışmalarını yönlendirdi. Şu anda CHP TBMM grup başkanı olarak görev yapmaktadır. 2023 yılında yapılacak 38. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık için aday olacağını açıklamıştır."

Kaynak: Wikipedia

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!