Telefon
WhatsApp
Bodrum'da barajlar kurudu, su dönüşümlü olarak veriliyor

Su dönüşümlü verilecek

Muğla Büyükşehir Belediyesi, dünyaca ünlü tatil kenti Bodrum'un içme ve kullanma suyunun karşılandığı Mumcular ve Geyik barajlarının kuruması nedeniyle bölgeye ek su sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Belediye, Bodrum'a dönüşümlü olarak su verileceğini duyurdu.

MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Bodrum Yarımadası geneline su sağlayan Mumcular ve Geyik barajlarındaki seviyenin çok düşmesi ve su temininin mümkün olmaması nedeniyle bölgedeki Mumcular ve Güvercinlik içme suyu arıtma tesislerimiz devre dışı kalmış ve normal şartlara göre Yarımada'ya verilen su miktarı yaklaşık olarak yüzde 57 oranında düşmüştür. Bu nedenle Bodrum’a dönüşümlü su verilmesi zorunluluk halini almıştır" denildi.

Açıklamada, daha önceden planlanmış olan yeni su kaynağı projesi kapsamında saniyede 90 litre su sağlayan kaynak sisteme dahil edilerek Mumcular içme suyu arıtma tesisi yüzde 30 kapasitede de olsa devreye alındığı ve 16 Ekim 2023 tarihi itibariyle su iletimine başlandığı belirtildi. Ayrıca, Güvercinlik İçme Suyu Arıtma Tesisine de saniyede 150 litre ek su sağlayan kaynak temin edilerek bu tesisin de yüzde 30 kapasiteyle çalıştırılabilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü ve 24 Ekim 2023 tarihi itibariyle çalışmaların tamamlanıp, tesisin faal duruma getirileceği ifade edildi.

vatandaşlardan  tasarruflu kullanım konusunda duyarlı olmaları istendi.

Açıklamada ayrıca Konacık, Akçaalan, Yokuşbaşı, İslamhaneleri ve Karabağlar mahallelerinde de ek kaynaklar devreye alınarak veya tankerle su iletimine başlanarak bölgenin mağduriyetinin azaltılacağı kaydedildi. Kasım ayı içinde tamamlanacak olan yatırımlarla birlikte, Mumcular havzasından saniyede 100 litre, Çamköy Havzasından ise saniyede 75 litre olmak üzere toplam 175 litre ek su sağlanarak Bodrum ilçesinin hizmetine sunulacağı da bildirildi. "Tamamlanacak olan çalışmalarla birlikte 125 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak seviyede ilave su temini sağlanacak" denilen açıklamada, vatandaşlardan da tasarruflu kullanım konusunda duyarlı olmaları istendi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız