Telefon
WhatsApp
Balon Balığı Tehlikesi Sahilde: Oltaya Takıldı

Olta balıkçılığının serbest olduğu alanlarda avlanan vatandaşların oltalarına zehirli balon balığı takılıyor.
Muğla denizlerinde son yıllarda sayısı hızla artan denizin tehlikeli canlılarından balon balığı olta balıkçılarını tedirgin ediyor. Olta balıkçılığına ilk defa başlayan vatandaşlar için tehlikeli olan balon balığı bazı balıkçılar tarafından ekonomik değere dönüştürülüyor.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile daha önce 5 TL’ye avlanan balon balıklarının kuyruğu 12,5 TL’ye çıkarıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan balon balığı avcılığının desteklenmesine ilişkin tebliğin yürürlüğe girmesinin ardından özellikle av sezonunda balıkçıların ağlarına takılan çok sayıda balon balığı tanesi 12,5 TL’den satılıyordu.

Balon Balığı Neden Tehlikeli?

Balon balığı, egzotik ve renkli görüntüsüyle dikkat çektiği kadar insanlar için ciddi tehlikeler barındıran da bir tür. En büyük tehlikesi ise, derisinde bulunan zehirli dikenleri. Balon balığını avcılara karşı korumak için evrimleştirilen dikenler, eğer bir insana temas ederse, zehirli maddelerin vücuda salınmasıyla ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Zehirli dikenlerin yol açtığı en yaygın belirtiler arasında şiddetli ağrı, yanma, şişme ve kas felci sayılıyor. Bunun yanı sıra balon balığının eti de insanlar için oldukça tehlikeli. Tüketildiğinde, balon balığının etinde doğal olarak bulunan tetrodotoksin adlı toksin nedeniyle zehirlenme riski bulunuyor. Bu toksin, sinir sistemini etkilerken solunum yetmezliği, kas felci ve hatta ölüme neden olabiliyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!