Telefon
WhatsApp
400 milyon dolarlık

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, İklime Dirençli Ormancılık Projesini tanıttı.
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, 2024 yılında uygulamaya geçecek olan ve 400 milyon dolar bütçeli İklime Dirençli Ormancılık Projesi (İDOP) ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Proje, yangına birinci derecede hassas olan Muğla'nın da aralarında bulunduğu 9 ilde hayata geçirilecek.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, 2021 yılında yaşanan büyük orman yangınlarının ardından geliştirilen ve Orman Genel Müdürlüğünün tarihinde en büyük bütçeli dış kaynaklı projesi olan İDOP ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıya Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yüzer başkanlık etti. Toplantıda İDOP koordinatörü Murat Çevirme ve proje ekibinden Dilek Dervişoğlu, projenin amaçları, kapsamı ve faaliyetleri hakkında sunum yaptı.

İDOP, orman yangınları öncesi ve yangın anındaki ulusal ve uluslararası koordinasyon sisteminin arttırılması, geliştirilmesi ile başlamak üzere teknik kapasitenin arttırılması, ulusal ve uluslararası eğitim çalışmaları, yanan veya tehlike arz eden yerlerde yeni karbon yutakları ve diğer ortak faydalar oluşturmak için geleceğe uyarlanmış yangına dirençli örnek peyzaj restorasyonu çalışmaları yapılması, orman karbon izleme, raporlama ve doğrulama kapasitesini arttırmak amacıyla geliştirilen bir projedir.

Proje, 2024 yılının Ocak ayında başlayacak ve 5 yıl sürecek olup toplam bütçesi 400 milyon dolardır. Proje, yangına birinci derecede hassas alanları barındıran Adana, Antalya, Balıkesir, Çanakkale, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Mersin ve Muğla Orman Bölge Müdürlüklerinde uygulanacaktır.

Orman yangınları öncesi ve yangın anındaki ulusal ve uluslararası koordinasyon sistemini arttıracağız

Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yüzer, projenin iklim değişikliğinin neden olduğu olumsuz etkilere karşı önlem alınabilmesi açısından çok önemli olduğunu belirterek, "Proje ile artan felaketlerin nasıl yönetileceği ve bunlarla ilişkili risklerle nasıl başa çıkılacağı, arazi, biyolojik çeşitlilik ve ormanların en iyi şekilde nasıl yönetileceği ve planlanacağı konularında çalışmalar yapacağız. Ayrıca orman yangınları öncesi ve yangın anındaki ulusal ve uluslararası koordinasyon sistemini arttıracağız. Yangın sonrasında da yanan alanların restorasyonu için çalışmalar yapacağız" dedi.

Yangına dirençli ormanlar oluşturmak için çaba göstereceğiz

Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut da projenin Muğla için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Muğla'da bu yıl yaşadığımız büyük orman yangınları hepimizi derinden üzdü. Bu projenin Muğla'ya çok büyük katkısı olacağına inanıyoruz. Proje ile hem yangın öncesi hem de yangın sonrası çalışmalarımızı daha etkin bir şekilde yapabileceğiz. Yangına dirençli ormanlar oluşturmak için çaba göstereceğiz" diye konuştu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız